Україна відзначає День вишиванки: історія та традиції колоритного свята

0
815

День вишиванки в Україні у 2021 році випадає на 20 травня. Всесвітній День вишиванки святкується щороку у третій четвер травня. Головний симлом цього свята – вишивана сорочка є унікальним надбанням українського народу, ознакою ідентифікації українців

Вперше День вишиванки запропонувала святкувати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Вона розповіла, що її надихнув хлопець, який постійно одягав вишиту сорочку. Того року вишиту сорочку одягнула така велика кількість студентів, що потім свято набрало міжнародних масштабів.

День вишиванки у Києві

Зараз кожен свідомий українець одягає вишиванку не тільки на День Незалежності, але й у кожен третій четвер травня. Раніше в цей день організовували різні конкурси, до прикладу, “Найкраща вишиванка” чи “Найкраще фото у вишиванці”. Через карантин та обмеженням масових заходів, таких глобальних подій очікувати не потрібно.

День вишиванки історія

Що цікаво, у 2015 році була впроваджена акція “Подаруй вишиванку захиснику”. У ній взяло участь близько 50 країн світу. Вишиті сорочки віддали бійцям АТО, які воювали на Донбасі.

Історія вишивки на теренах України налічує не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні декілька століть. Зачасту, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками накопичували посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому, яка виникла на Полтавщині. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки потрібно було вибілювати 3 роки.

У вишивальниць є своє свято – День Варвари, яке святкують 17 грудня. В цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.

Вишиванка звикли вважати обрегом від усього лихого, що може трапитися у нашому житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні ця річ символізує родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Фахівці стверджують, що український народ прагне закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Кожна область України славиться своїми візерунками. Борщівську вишиванку з Тернопільської області дуже легко впізнати, адже на ній переважає чорний колір. За легендою, під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тож жінки з навколишніх сіл заприсяглися впродовж 7 поколінь вишивати тільки чорні сорочки.

Борщівська вишиванка

Вишиванки різних регіонів

Додавайте "Домогосподарку" у свої джерела Google Новини

Comments

comments