Масляна чи Масниця: як правильно називати свято в Україні

0
909

У понеділок, 8 березня, в Україні починається Масляний тиждень. Це свято відоме під назвами Сирна седмиця і Сирний (Сиропусний) тиждень, а в українській мові також розрізняють варіанти “Масляна” і “Масниця”.

“Масниця” і “Колодій”

Останній тиждень перед Великим постом наразі в Україні більш відомий під назвою “Масляна” – хоча в давнину його так називали лише в прикордонних з Росією регіонах.

На інших українських територіях використовували назву “Масниця”. У народі було прийнято ліпити вареники та інші страви з сиром, від яких з настанням посту слід відмовитися.

Вареники на Масницю в Україні готували не випадково: це найстаріша українська обрядова страва, за однією з версій, символізувала місяць (Великий піст зазвичай починається за кілька днів до весняного рівнодення).

Крім того, в цей час українці відзначали “Колодій”, або “Колодку”: заміжні жінки готували пишне гуляння, прикрашали поліно або колодку стрічками й обходили хати незаміжніх хлопців або дівчат, щоб у жартівливій формі “покарати” їх.

Російська Масляна

Схожі звичаї існували в Хорватії і Словенії, однак у Росії нічого подібного не було. За часів СРСР святкування Масляної культивувалося на державному рівні – з російськими традиційними млинцями.

У зв’язку з цим багато українських етнологів вважають, що слово “Масляна” могло з’явитися в результаті адаптації російської “Масниці” та що українцям у цьому плані слід відроджувати власні споконвічні традиції.

“Плутанина між святами могла виникнути й через схожість назв, оскільки Масляниця – від російського слова “масло”, тобто олія, на якій і готують млинці, а українська назва “Масниця” – від слова “масний”, тобто жирний”, – пояснив львівський дослідник Ігор Бущак.

Додавайте "Домогосподарку" у свої джерела Google Новини

Comments

comments