Сьогодні – свято Сорока Святих: традиції, обряди, заборони

0
2221
Сьогодні - свято Сорока Святих: традиції, обряди, заборони
Сьогодні - свято Сорока Святих: традиції, обряди, заборони

Сьогодні – одне з великих релігійних свят – день Сорока Святих. Це давнє християнське свято, яке в Україні має свої традиції, обряди, заборони. Назване свято на честь 40 воїнів ХІІ римського легіону.

За легендою, комендант міста Агрікола наказав їм принести жертву язичницьким богам. Після відмови зректися християнської віри воїнів роздягнули та поставили у крижане озеро. Поруч розтопили лазню для тих, хто хотів би врятувати своє життя. Воїни виявилися стійкими. Тільки один з них не витримав холоду та вийшов з озера і… одразу упав. Тоді один із наглядачів на ім’я Аглай побачив видіння, як ангели несли 39 вінків для сміливців. Він роздягнувся і вимовив: “І я – християнин!” та приєднався до воїнів. Їх знову стало 40.

У цей день полегшується строгість Великого посту. Зазвичай християни ставлять 40 свічок у церкві, моляться, просячи захисту від негараздів, та дякують Богові.

Хлопці і дівчата на Сорок Святих веснянками закликали весну, а господарі сіяли мак та горох – на добрий врожай.

У цей день не можна лаятися, гніватися, думати про погане. Заборонено також прибирати і взагалі працювати. Не можна в’язати, шити, ремонтувати. Також небажано комусь позичати гроші, а от гостей в хату запрошувати треба.

Дозволяється пекти – щоб задобрити весну. Жінки у цей день пекли обрядове печиво – 40 булочок у формі пташок. У різних регіонах України ці ласощі називали по-різному – сороками, жайворонками, бусликами. Українці вірили, що у цей день птахи повертаються з ирію.

Ще один обряд у цей день – топтання рясту. Українці вірили: хто на початку весни його потопче – матиме добре здоров’я протягом року. Тому навіть літні люди виходили на Сорок Святих в поле і, топчучи ряст, примовляли: «Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати!»

Додавайте "Домогосподарку" у свої джерела Google Новини

Comments

comments