Чистий четвер: традиції, прикмети та що не можна робити цього дня

0
779

 Чистий четвер для кожного християнина є днем духовного і фізичного очищення. Він напряму пов’язаний з Таємною вечерею і відіграє значущу роль у євангельських подіях,які трапилися напередодні Христового Воскресіння

У четвер, зібравши своїх учнів, Ісус омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. А пізно ввечері Юда Іскаріот, один із дванадцяти учнів за тридцять срібняків продав свого вчителя Ісуса Христа. Тому люди в Чистий четвер намагалися обов’язково вмитися або скупатися, тобто очиститись від гріхів.

Цей день є справжнім днем очищення, тому, за традицією, доки сонце не зайшло господині намагалися навести лад у себе вдома: поприбирати, побілити, позамітати…

Сміття, яке було зібране, спалювали посеред двору, таким чином, щоб «очистити землю від зими, морозу й усякої нечисті».  Брудну воду після прибирання старалися вилити подалі від будинку де нічого не росло.

У чистий четвер заведено купатися ще до сходу сонця, щоб увесь рік бути здоровим. Для збереження здоров’я та краси, а також від зурочень у воду кидали срібло. У воду, де купали дітей, клали гілочку верби, адже вірили, що така вода змиває всі хвороби. Та найголовна деталь, про яку не варто забувати, перед купанням обов’язково потрібно проказати молитву.

Господині займалися прибиранням будинку, пранням, викидали непотрібні речі, пекли паски та фарбували яйця. Так, як ні в п’ятницю, ні в суботу господарськими справами вже займатися не можна.

Народні прикмети в Чистий четвер:

Головною прикметою дня була випічка Великодньої паски. Якщо паска вдалася пухкою, важкою і не пропеченою, то господарів чекав важкий рік, повний турбот.

Якщо ж паска піднялася, зарум’янилася, вийшла легкою, тоді рік буде вдалим. Поганою прикметою також вважалося віддати що-небудь зі своїх речей або домашнього начиння.

Що не можна робити цього дня:

1.У Чистий четвер не можна сваритися та думати про погане. Потрібно сконцентруватися на духовному очищенні.

2.Якщо в Чистий четвер вдома брудно, то і увесь рік пройде в сварках.

Comments

comments